Jeśli posiadasz spółkę jawną, a więc osobową spółkę handlową prowadzoną pod własną nazwą, jesteś zobligowany do prowadzenia księgowości – musisz ewidencjonować wpływy i wydatki, rozliczać się z Urzędem Skarbowym oraz spełnić szereg norm prawnych. Oczywiście możesz zlecić to profesjonalistom – ich doświadczenie i wiedza zwalniają Cię z konieczności samodzielnego zajmowania się tym zadaniem. Warto jednak wiedzieć, jakie opcje prowadzenia księgowości w spółce jawnej masz do wyboru. Poznaj je i wybierz właściwie!
Czym jest spółka jawna?
To twór nieposiadający osobowości prawnej, lecz mający zdolność prawną – oznacza to, że może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, takie jak zatrudnianie pracowników, kupno nieruchomości, dokonywanie innych inwestycji czy bycie stroną pożyczki. Często na taką formę prowadzenia działalności decydują się wspólnicy z tej samej branży. Wiąże się ona z wieloma zaletami:
- niskie koszty funkcjonowania,
- możliwość prowadzenia prostej księgowości,
- możliwość regulowania zobowiązań z użyciem majątku spółki,
- łatwość założenia – wystarczy do tego pisemna umowa – papierowa lub w formie elektronicznej oraz wpis do KRS w celu zarejestrowania spółki.
Księgowość spółki jawnej – jakie są obowiązki?
Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatnikiem na potrzeby podatku od towarów i usług. Może prowadzić księgowość dla małych firm w formie księgi przychodów i rozchodów, pełnej księgowości lub ewidencji przychodów (jeżeli wspólnicy zdecydowali się na opodatkowanie ryczałtem). Warto pamiętać, że obowiązek prowadzenia pełnej księgowości pojawia się, gdy spółka jawna uzyskuje przychody w wysokości 2 mln euro netto w danym roku lub gdy jednym ze wspólników jest osoba prawna. Jeśli nie jesteś pewien, jaka forma prowadzenia księgowości będzie odpowiednia w przypadku Twojej spółki, skorzystaj z konsultacji w kancelarii rachunkowej – specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązanie oraz podpowiedzą, jaka droga rozliczania będzie dla Ciebie korzystna oraz zgodna z obowiązującym prawem.
Opodatkowanie w spółce jawnej
Prowadząc spółkę jawną, masz do wyboru następujące drogi opodatkowania:
- według skali podatkowej – na zasadach ogólnych,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – na tę formę muszą zdecydować się wszyscy wspólnicy spółki jawnej.
Nie wiesz, którą opcję wybrać? Ponownie z pomocą przychodzą profesjonaliści z kancelarii księgowej. Po krótkim zapoznaniu się z Twoją działalnością i specyfiką spółki doradzą oni trafne rozwiązanie.
Szukasz wsparcia w prowadzeniu księgowości? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!
Będąc wspólnikiem w spółce jawnej, musisz liczyć się z koniecznością wypełnienia szeregu formalności i ewidencjonowania operacji finansowych, a także dokonywania rozliczeń podatkowych. Jeśli nie chcesz zajmować się tym samodzielnie, możesz zlecić to zadanie wyspecjalizowanej kancelarii rachunkowej i zyskać pewność, że wszystkie obowiązki księgowe zostaną zrealizowane terminowo i zgodnie z prawem.