Nowoczesne biurowce wpisały się nierozerwalnie w krajobraz nie tylko stolicy, ale także wielu innych dużych polskich miast. Tym, co je wyróżnia są obecne, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, szklane konstrukcje. Duża ilość tego materiału nadaje biurowcom nowoczesnego i minimalistycznego charakteru. Jego obecność w biurowych wnętrzach przyczyniła się do upowszechnienia tak popularnej dzisiaj formy aranżacyjnej typu „open space”. Co jeszcze warto wiedzieć o koegzystencji biura i szkła?
Szklane biurowce w polskich miastach
Tuż po przemianach ustrojowych w naszym kraju, czyli pod koniec lat osiemdziesiątych, na ulicach polskich miast rozpoczęło się wiele inwestycji biurowych. Duża część z nich zakładała powstanie prawdziwych drapaczy chmur, wykonanych niemal w całości ze szkła. Właśnie w ten sposób krajobraz naszych rodzimych metropolii zmienił się pod wpływem szklanych biurowców.
Spośród najpopularniejszych z nich wymienić można między innymi:
- Warsaw Spire w Warszawie,
- Sawig Office w Krakowie,
- Green2Day we Wrocławiu,
- KTW I w Katowicach.
Wszystkie te budynki charakteryzują się połączeniem nowoczesnej architektury z praktycznymi rozwiązaniami, do których użyto komponentów składowych najwyższej jakości. Przeszklone biurowce są ekologiczne, przyjazne użytkownikom i środowisku, a przy tym także zmieniające krajobraz miast, w których zostały wykonane.
Open space – charakterystyka tego rozwiązania
Koncepcja open spece została opracowana przez Fredericka Winslowa już w początkach dwudziestego wieku. Umożliwia ona usuniecie z biura korytarzy, drzwi i zamkniętych pokoi. Zamiast tego postawiono na otwartą przestrzeń, w której pracownicy mogli wymieniać się doświadczeniami i pracować wspólnie nad konkretnymi projektami.
Mniej więcej do lat pięćdziesiątych funkcjonowała ona w amerykańskich biurowcach pod postacią otwartej przestrzeni, którą wypełniały rzędy biurek. Takie rozwiązanie nie sprawiało jednak komfortu pracownikom, którzy czuli się poddawani nieustannej obserwacji. Problematyczna była także praca w nieustannym hałasie.
Kwestia ta zaczęła wymagać szybkiej zmiany w momencie, kiedy w biurach pojawiły się urządzenia elektryczne, takie jak komputery czy faksy. Wówczas poziom hałasu zaczął wymagać natychmiastowej redukcji. To właśnie wtedy w biurach zaczęło masowo pojawiać się szkło.
Szkło w aranżacjach biurowych
Praca w biurze wymaga zapewniania zatrudnionym najwyższego komfortu pracy. Właśnie dlatego na etapie wykańczania wnętrza w biurach typu open space, szeroko wykorzystywanym materiałem jest szkło. Warto wspomnieć, że nie chodzi tu jedynie o ogromne okna w słynnych szklanych budynkach, ale także o możliwości aranżacyjne, jakie zapewnia ten materiał.
W biurach, które wykorzystują obecnie wolną przestrzeń, bardzo popularne są szklane ścianki i różnego rodzaju systemy przesuwane. Są one bardzo praktyczne, ponieważ wydzielają pomieszczenia nie zabierając jednocześnie potrzebnej przestrzeni. Ponadto, odpowiednio dobrane, zapewniają pełną izolację akustyczną.
Szklane rozwiązania w nowoczesnych biurach
We współczesnych biurach znajdziemy bardzo dużo praktycznych elementów aranżacji wykonanych ze szkła. Zdecydowanie najczęściej spotyka się ścianki działowe, w które wmontowane są drzwi – na przykład przesuwne. Są one nie tylko bardzo trwałe oraz pozwalają na podzielenie większej przestrzeni na nieco mniejsze fragmenty – na przykład na potrzeby szkolenia.
Koncepcja open space na przestrzeni prawie stu lat ewoluowała i zmieniała się, dopasowując do potrzeb pracowników. Dużą rolę w tym procesie odegrało szkło, które pozwala na wiele różnych możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych. Szklane konstrukcje to nie tylko praktyczne rozwiązania, ale także nowoczesny i minimalistyczny design, który zdecydowanie można uznać za ponadczasowy. Właśnie w takich rozwiązaniach najbardziej widać to, w jaki sposób biura i szkło idą ramię w ramię.
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią szkła w Dębicy
Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty
Piękno, użyteczność, trwałość – to z pełnym przekonaniem mógłbym powiedzieć o szkle. Szklane budynki są przepiękne i praktycznie każda nowa budowla składa się ze szkła. Szklana architektura zdecydowanie zdominowała wizerunek dzisiejszych miast.