Firmowa wigilia to nie tylko doskonała okazja, aby zespół się zintegrował, ale również i aby pokazać się z jak najlepszej strony swoim klientom oraz partnerom biznesowym. Tym bardziej istotna jest dekoracja stołu wigilijnego, tak aby był on zgodny z biznesową etykietą oraz dobrym smakiem.
Dekoracja stołu na Wigilię, czyli o czym pamiętać?
Nakrycie stołu wigilijnego na imprezę firmową nie zawsze jest proste. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach i elementach, takich jak między innymi:
- nakrycie odpowiednim obrusem;
- właściwe ułożenie talerzy, sztućców i kieliszków;
- dodatkowe dekoracje, umilające czas pracownikom i partnerom w trakcie Wigilii.
Warto mieć na uwadze, że Boże Narodzenie to czas, który raczej każdemu miło się kojarzy. Tym bardziej warto zadbać o odpowiednią dekorację stołu na firmowe spotkanie, które zwykle organizowane jest kilka dni wcześniej przed właściwymi świętami.
W ten sposób można z przyjemnością wejść w ostatnią fazę oczekiwania na Wigilię i spotkania z rodziną, a także miło zapamiętać spotkanie z innymi pracownikami oraz partnerami biznesowymi.
Dekoracja stołu na Wigilię, czyli obrus to podstawa
Dekoracja stołu wigilijnego to niezwykle ważna rzecz, dlatego też należy zacząć od wyboru jego nakrycia, to jest doboru odpowiedniego obrusa. Najlepiej sprawdzi się oczywiście obrus biały, który właściwie nigdy nie wychodzi z mody, jest ponadczasowy. W ten sposób można stworzyć aranżację klasyczną, a także – z pomocą odpowiednich dodatków – również i nowoczesną.
Coraz częściej można również spotkać się z obrusami w kolorze czerwonym, złotym, srebrnym albo zielonym, które kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia i przyjemnie są odbierane przez osoby biorące udział w spotkaniu. Należy pamiętać jednak, aby nie przesadzać i nie wybierać obrusów, które są zbyt wzorzyste. Wówczas staną się one kiczowate i źle się przyjmą. Dekoracja stołu pozwala też na rezygnację z obrusu i wybór bieżnika ułożonego wzdłuż stołu. Zdarza się również, że stoły wigilijne są przystrajane kilkoma bieżnikami, układanymi w poprzek, na szerokość stołu.
Dekoracja stołu, czyli świąteczne zastawy
Etykieta biznesowa przewiduje również udekorowanie stołu na Wigilię z pomocą odpowiedniej zastawy. Zależnie od tego, jak bardzo rozbudowane będzie menu, można wybrać nakrycie podstawowe albo rozszerzone, które różnią się między sobą liczbą naczyń oraz sztućców.
W obu z nich na samym początku należy położyć płaski talerz. Można również dodatkowo zastosować talerz dekoracyjny, który będzie nadawał aranżacji charakteru i pięknie zdobił stół. Jeśli w trakcie spotkanie serwowany będzie barszcz, wówczas na płaski talerz należy położyć głęboki albo bulionówkę.
Po prawej stronie talerzy należy umieścić nóż lub kilka noży, kierując ostrze w ich stronę oraz jedno lub więcej łyżek. Po lewej stronie znajdować się powinny widelce w takiej samej ilości, co noże. Sztućce deserowe z kolei oraz łyżeczkę do herbaty i kawy należy położyć nad talerzem w pozycji poziomej.
Tuż nad czubkiem noża (po prawej stronie) należy ustawić kieliszki do wody i napojów do dania głównego. Szkło do przekąsek powinno znaleźć się poniżej, lekko po prawej. Jeśli serwowane będzie trzecie danie, wówczas kieliszek powinien być ułożony najwyżej, na lewo od kieliszka do dania głównego. Nie wolno zapominać również o serwetce. Ta powinna znaleźć się obok widelca. Można ją również związać, tworząc niecodzienny wzór, i położyć na talerzu. Do takich dekoracji często używa się gałązki świerka albo jemioły, co pozwala stworzyć świąteczny klimat i podkreślić charakter spotkania.
Zdarza się również, że stołach pojawiają się liczne dekoracje, na przykład w postaci sianka, delikatnych świeczek albo figurek świątecznych. W ten sposób stół nabierze jeszcze lepszego charakteru i umocni atmosferę, a pracownicy i partnerzy biznesowi z całą pewnością zwrócą na trud włożony w jego dekorację.
Przeczytaj tak ze artykuł na temat tego, jak dekorować stół na co dzień na www.klimkiewicz.net.pl/dekoracje-stolu-na-co-dzien.
O autorze:
Mika – studentka Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonatka siatkówki i dobrej książki.
Źródło:
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=60763.
U nas w korpo co roku jest zamawiany katering i to on zajmuje się zarówno dekoracją stoły, jak i dostarczeniem jedzenia 🙂 Ale na pewno w mniejszych firmach takie wspólne dekorowanie stołu to mnóstwo zabawy 🙂