Firmy wykorzystują obecnie w swojej codziennej działalności szereg systemów i programów informatycznych. Jak korzystać z nich efektywniej?
Gdy firma bazuje wyłącznie na jednym systemie informatycznym, wówczas wszystkie niezbędne dane oraz funkcje dostępne są w jego ramach. Jeżeli jednak stosuje ona wiele programów, wówczas korzystanie z nich może stać się czasochłonne i kłopotliwe, ponieważ nie mają one wspólnej bazy danych. Aby pracować z nimi efektywniej, prowadzona jest integracja systemów. Co warto wiedzieć na jej temat?
Integracja systemów IT – co to jest?
Termin jak integracja systemów IT odnosi się do działań w zakresie informatyki, które polegają na zespoleniu systemów informatycznych, by mogły one wzajemnie korzystać z posiadanych przez siebie zasobów, na przykład baz danych czy urządzeń.
W praktyce integracja systemów pozwala na wykorzystanie tych samych zasobów przez dwa, trzy lub większą liczbę systemów informatycznych, co niesie ze sobą szereg korzyści.
Integracja systemów odnosi się między innymi do:
- systemów operacyjnych
- baz danych
- programów biurowych
- programów komunikacyjnych
- urządzeń sieciowych
- łączy internetowych
- instalacji zasilania
- kontroli dostępu
Integracja systemów informatycznych w praktyce
Przeprowadzenie procesu jak integracja systemów może odnosić się do wielu różnych obszarów. Jak wygląda wykorzystanie jej w praktyce?
Bardzo często integracja polega na wykorzystywaniu tej samej bazy danych przez wiele systemów, na przykład systemy transportowe, magazynowe, systemy odpowiadające za sprzedaż online. To powoduje, że mogą mieć one stały dostęp do danych o towarach.
Ponadto integracja systemów może odnosić się do urządzeń używanych w przedsiębiorstwie. Przykładowo pozwala ona na korzystanie z konkretnego urządzenia danej marki przez inne systemy informatyczne.
Jak przebiega integracja systemów informatycznych?
Usługami jak integracja systemów IT zajmuje się obecnie wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w świadczeniu usług informatycznych. Mogą one zaoferować swoim klientom dostęp do kompleksowego wsparcia w ramach wdrażania oraz integrowania różnych systemów – uniwersalnych, na przykład ERP, a także dedykowanych dla konkretnych branż, na przykład systemów WMS czy TMS.
Integracja systemów polega na przeprowadzeniu wstępnej analizy wymagań klientów, a następnie na standaryzacji, czyli na zastosowaniu rozwiązań informatycznych pozwalających na korzystanie z tych samych zasobów przez różne systemy czy urządzenia.
Kiedy warto skorzystać z integracji systemów IT?
Integracja systemów IT posiada obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Kiedy warto zdecydować się na wdrożenie rozwiązań w tym właśnie obszarze?
- Różne systemy informatyczne używane w firmie – gdy firma nie chce rezygnować z obecnie stosowanych systemów, ale zależy jej na tym, aby wymiana danych pomiędzy nimi czy korzystanie z tych samych urządzeń przez różne systemy mogło odbywać się efektywniej.
- Problemy z przepływem danych oraz komunikacją – gdy wynikają one ze stosowania różnych rozwiązań informatycznych, wówczas firma może skuteczniej zintegrować ze sobą dane obszary dla uzyskania lepszej jakości pracy.
- Wysokie koszty korzystania z rozwiązań informatycznych – za pomocą integracji można uzyskać niższe koszty związane z użytkowaniem systemów IT, co pozwala firmie na przyszłościowe oszczędności.
Jakie korzyści oferuje integracja systemów informatycznych?
Integracja systemów IT niesie ze sobą szereg korzyści, co powoduje, że obecnie decyduje się na nią wiele firm, które wykorzystują w swojej działalności różne, niedopasowane do siebie rozwiązania.
Przede wszystkim integracja systemów powoduje, że praca w firmie może odbywać się jeszcze efektywniej, sprawniej i wydajniej. Różne narzędzia i funkcje oraz dane dostępne w jednym miejscu są znacznie łatwiej dostępne, a to przekłada się na podniesienie jakości pracy.
Dla firmy decydującej się na integrację systemów korzyścią będzie także zredukowanie kosztów oraz zmniejszenie ryzyka związane z zaburzonym przepływem informacji.